Konto

Nr konta parafialnego: Raiffeisen Bank 82 1750 0012 0000 0000 3634 5788
 
 W tytule wpłaty wpisujemy "darowizna na cele kultu religijnego", podajemy swoje imie i nazwisko oraz adres zamieszkania w celu możliwości odpisania darowizny od podatku.

Migawki

Mokra 198
42-120 Miedźno
tel. (34) 317-86-46;
tel. kom. 736-241-670

parafiamokra@gmail.com

 

Mini Galeria

a.jpg
Przegląd wszystkich artykułów w kategorii
ID Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu

I n f o r m a c j e   d u s z p a s t e r s k i e

XXV niedziela zwykła (20.09.2020r.)

1.       Intencje mszalne i kalendarz liturgiczny.

2.       Dzisiejsza niedziela w sposób szczególny w Kościele jest poświęcona środkom społecznego przekazu. Siłę mediów podkreśla Katechizm Kościoła katolickiego, zauważając ich wielki wpływ na przekaz informacji oraz rozwój kultury i kształcenie. Media mogą być wspaniałym narzędziem ewangelizacyjnym. Umiejmy roztropnie korzystać z dobrodziejstw mediów, ale pamiętajmy, że one powinny służyć człowiekowi, a nie odwrotnie.

 3.       Zaproszenie na "Niedzielę Św. Franciszka" która odbędzie się 4 października 2020 r. w Parafii p.w. Św. Zygmunta w Częstochowie ul. Krakowska 1. O godz. 1200 będzie Msza św. a po Mszy św.: Wykład wraz z prezentacją na temat wody; Ekologiczne animacje dla dzieci; Ekologiczny poczęstunek dla uczestników; stoisko wodociągów częstochowskich (pokazy i eksperymenty z wodą), stoiska z ekologiczną żywnością, kosmetykami, fotowoltaika itd.

 4.       Pragnę poinformować, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie Departament Ochrony Zabytków przyznało naszej parafii kwotę 102 tys. zł. na prace budowlano-konserwatorskie polegające na remoncie posadowienia zabytkowego kościoła. Prace te mają rozpocząć się za dwa bądź trzy tygodnie.

 5.       Na cmentarzu za porządek i wszelkie wykonywane prace jest odpowiedzialny Pan Wojciech Makles. Nie ma takiej możliwości, że każdy sobie na własną rękę będzie wykonywał jakiekolwiek prace. Wszelkie prace są konsultowane ze mną i Panem Wojciechem.

 6.       Jest do nabycia książka pt. „Powróćmy na Eucharystię” w cenie 5 zł.

 7.       Przypominam również o zakrywaniu ust i nosa w kościele, czyli noszenia maseczek, jest to obowiązkowe wewnątrz budynku. Tylko celebrans jest zwolniony.

8.       Dziękuję za posprzątanie kościoła rodzinom mieszkającym pod numerem domu 160 i 159 oraz złożenie ofiary 60zł na kwiaty. W sobotę na godz. 800 zapraszam do sprzątania kościoła rodziny mieszkające pod numerem domu 163 i 163.

 9.       Zachęcam wszystkich do czytania prasy katolickiej: Tygodnika Niedziela.

Wszystkim jubilatom i solenizantom rozpoczynającego się tygodnia
ż
yczę Bożego błogosławieństwa a wszystkim miłej, spokojnej niedzieli
smacznego obiadu i B
ł
ogosławionego tygodnia!!!

Święci Patronowie Szymonie i Judo Tadeuszu – módlcie się za nami!

 

Czytaj całość
 
Rys Historyczny Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu

         Wielki historyk ks. Jan Długosz w Liber Beneficiorum Dioecesis Cracvienis z XV w. pisze, że wieś Mokra była dziedzictwem Mikołaja Morskiego herbu Junosza i należała do parafii w Kłobucku. W 1501 r. Klasztor Kanoników Lateraneńskich w Kłobucku kupił tę wieś na własność. W 1708 r. ks. Ksawery Lisiowiecki wystawił we wsi drewnianą kaplicę jako wotum dziękczynne za wydany pomyślny wyrok przez św. Rotę dla konwentu w Kłobucku. Wyrok dotyczył egzempcji spod władzy klasztoru krakowskiego. Do początku XIX w. niezwykle rzadko odprawiano w niej Msze św.

         Po rozbiorach wieś Mokra została wcielona do zaboru pruskiego i Diecezji Wrocławskiej. Tereny te zostały nazwane „Nowym Śląskiem”. W okresie wojen napoleońskich wieś weszła w skład Księstwa Warszawskiego, a po kongresie Wiedeńskim do Królestwa Polskiego i Diecezji Kujawsko-Włocławskiej. W 1825 r. biskup Józef Koźman ustanowił w kaplicy w Mokrej dwa odpusty: 1) ku czci trójcy Przenajświętszej  2) ku czci św. Szymona i Judy Tadeusza.

       Od tej pory do lat 50- tych XX w. odprawiały się w kaplicy dwie Msze św. w ciągu roku. W 1836 r. wieś Mokra została przyłączona do parafii Miedźno. Na początku XX w. dobudowano chór. Pod koniec XIX stulecia Mokra liczyła 88 domów, 589 mieszkańców. We wsi był dwór generała Heydena i szkoła ogólna do początkujących.

      Wielkim znakiem opatrzności Bożej i opieki św. Judy Tadeusza - patrona spraw trudnych był dzień 1.IX.1939 r. W tym dniu rozegrała się wielka bitwa pomiędzy Niemcami i Polakami. W centrum bitwy znajdował się drewniany kościółek i ocalał nienaruszony. Można to uważać za cud. Po bitwie wokół kościoła pochowano niemieckich żołnierzy. Później rodziny zabrały ciała do siebie. W latach 50 - tych zaczęto odprawiać Msze św. co niedziela. W 1974 r. wydzielono wieś Mokra z parafii Miedźno i utworzono Wikariat Terenowy. Pierwszym wikariuszem terenowym został Edward Sztama. Za jego czasów dokonano kapitalnego remontu kościoła, gdyż jego stan groził zawaleniem. 18.03.1981 r. Biskup Stefan Bareła erygował parafię Mokra. Jej pierwszym proboszczem został ks. Jan Osuch. W 1999 r. w 60 rocznicę bitwy pod Mokrą za ks. Proboszcza Henryka Betki została odprawiona uroczysta Msza św. o pojednanie pomiędzy żołnierzami polskimi i niemieckimi. Mszę św. celebrował arcybiskup Stanisław Nowak przy udziale wysokich władz państwowych i kilku tysięcy wiernych.

       W dniu 1.IX.2002 został poświecony Dzwon Pokoju i Pojednania ufundowany przez weteranów niemieckich walczących w 1939 r. pod Mokrą.

      Kościół w Mokrej zawiera w swoim wnętrzu zabytkowy ołtarz neobarokowy z XIX w. z figurami św. Apostołów Macieja i Jakuba Młodszego. Wokół kościoła rosną ponad trzystuletnie lipy i dęby.

 
««  start « poprz. 1 2 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 10 - 11 z 11