Konto

Nr konta parafialnego: Raiffeisen Bank 82 1750 0012 0000 0000 3634 5788
 
 W tytule wpłaty wpisujemy "darowizna na cele kultu religijnego", podajemy swoje imie i nazwisko oraz adres zamieszkania w celu możliwości odpisania darowizny od podatku.

Migawki

Mokra 198
42-120 Miedźno
tel. (34) 317-86-46;
tel. kom. 736-241-670

parafiamokra@gmail.com

 

Mini Galeria

DSC_0010.jpg
Przegląd wszystkich artykułów w kategorii
ID Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu

I n f o r m a c j e   d u s z p a s t e r s k i e

Wniebowstąpienie Pańskie (24.05.2020r.)

1.       Intencje mszalne i kalendarz liturgiczny.

2.       W dzisiejszą Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego przeżywamy w naszej wspólnocie parafialnej Uroczystość I Komunii Św. o godz. 11.00. Dzieciom z racji I Komunii św. życzę wielu łask Bożych i ciągłego pragnienia ofiarowania Bogu swoich czystych serc. Rodzicom dziękuję za przygotowanie dzieci, za dar ołtarza – kielich do udzielania Komunii św. pod dwoma postaciami i wszelką pomoc w przygotowaniu I – Komunii św. Niech Matka Boża wspiera wszystkie wasze wysiłki.

3.       Msze Święte białego tygodnia dla dzieci pierwszokomunijnych i ich rodziców, będą odprawiane codziennie o godz. 18.00. Zorganizujmy sobie tak ten czas, aby być w tym tygodniu w kościele, by przedłużać tę radość z niedzieli.

4.       We wtorek będziemy obchodzić Dzień Matki. Z tej okazji nie tylko składajmy życzenia i podarunki naszym mamom, ale polecajmy je Bogu w modlitwie, prosząc dla nich o wszystkie potrzebne im łaski, by mogły dobrze wypełniać swoją misję. A dla tych, które już odeszły do wieczności prośmy o Boże miłosierdzie.

5.       Zachęcam do udziału w nabożeństwach majowych w dni powszednie po Mszy św. o godz.1800 a w niedzielę po Mszy św. o godz. 1100.

6.       Trwamy w oczekiwaniu na zesłanie Ducha Świętego. Nowenna przygotowująca nas do tej uroczystości codziennie w czasie nabożeństwa majowego.

7.       W związku z tym, że jedna osoba w kościele może zajmować 10 m2, to w naszym kościele może przebywać maksymalnie 30 osób. Przypominam o noszeniu maseczek również w świątyni, zwolniony jest tylko celebrans.

8.       Serdeczne podziękowania składam Panom Adamowi i Wojciechowi za wszelką pomoc w minionym tygodniu.

9.       Są jeszcze do nabycia świece wielkanocne Caritas w cenie 10zł, które również można zapalić na cmentarzu. Kto jeszcze nie ma takiej świecy, może sobie nabyć.

10.  Dziękuję za posprzątanie kościoła i wykoszenie trawy wokół kościołów rodzicom dzieci I Komunijnych, pomalowanie metalowego ogrodzenia kościoła, zakup i posadzenie kwiatków przy krzyżu zabytkowego kościoła oraz za piękną dekorację. W sobotę na godz. 800 zapraszam do sprzątania kościoła rodziny mieszkające pod numerem domu 98 i 98.

11.  Zachęcam wszystkich do czytania prasy katolickiej: Tygodnika Niedziela.

12.  W minionym tygodniu odprowadziliśmy na miejsce wiecznego spoczynku: † Ernestynę Kleszcz – lat 83 – od uczestników pogrzebu będzie odprawionych 5 Mszy św. i † Rafała Lizurej – lat 29 – od uczestników pogrzebu będzie odprawionych 5 Mszy św. Wieczny odpoczynek …

Wszystkim jubilatom i solenizantom rozpoczynającego się tygodnia
ż
yczę Bożego błogosławieństwa a wszystkim miłej, spokojnej niedzieli
smacznego obiadu i B
ł
ogosławionego tygodnia!!!

Święci Patronowie Szymonie i Judo Tadeuszu – módlcie się za nami!

 

Czytaj całość
 
Rys Historyczny Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu

         Wielki historyk ks. Jan Długosz w Liber Beneficiorum Dioecesis Cracvienis z XV w. pisze, że wieś Mokra była dziedzictwem Mikołaja Morskiego herbu Junosza i należała do parafii w Kłobucku. W 1501 r. Klasztor Kanoników Lateraneńskich w Kłobucku kupił tę wieś na własność. W 1708 r. ks. Ksawery Lisiowiecki wystawił we wsi drewnianą kaplicę jako wotum dziękczynne za wydany pomyślny wyrok przez św. Rotę dla konwentu w Kłobucku. Wyrok dotyczył egzempcji spod władzy klasztoru krakowskiego. Do początku XIX w. niezwykle rzadko odprawiano w niej Msze św.

         Po rozbiorach wieś Mokra została wcielona do zaboru pruskiego i Diecezji Wrocławskiej. Tereny te zostały nazwane „Nowym Śląskiem”. W okresie wojen napoleońskich wieś weszła w skład Księstwa Warszawskiego, a po kongresie Wiedeńskim do Królestwa Polskiego i Diecezji Kujawsko-Włocławskiej. W 1825 r. biskup Józef Koźman ustanowił w kaplicy w Mokrej dwa odpusty: 1) ku czci trójcy Przenajświętszej  2) ku czci św. Szymona i Judy Tadeusza.

       Od tej pory do lat 50- tych XX w. odprawiały się w kaplicy dwie Msze św. w ciągu roku. W 1836 r. wieś Mokra została przyłączona do parafii Miedźno. Na początku XX w. dobudowano chór. Pod koniec XIX stulecia Mokra liczyła 88 domów, 589 mieszkańców. We wsi był dwór generała Heydena i szkoła ogólna do początkujących.

      Wielkim znakiem opatrzności Bożej i opieki św. Judy Tadeusza - patrona spraw trudnych był dzień 1.IX.1939 r. W tym dniu rozegrała się wielka bitwa pomiędzy Niemcami i Polakami. W centrum bitwy znajdował się drewniany kościółek i ocalał nienaruszony. Można to uważać za cud. Po bitwie wokół kościoła pochowano niemieckich żołnierzy. Później rodziny zabrały ciała do siebie. W latach 50 - tych zaczęto odprawiać Msze św. co niedziela. W 1974 r. wydzielono wieś Mokra z parafii Miedźno i utworzono Wikariat Terenowy. Pierwszym wikariuszem terenowym został Edward Sztama. Za jego czasów dokonano kapitalnego remontu kościoła, gdyż jego stan groził zawaleniem. 18.03.1981 r. Biskup Stefan Bareła erygował parafię Mokra. Jej pierwszym proboszczem został ks. Jan Osuch. W 1999 r. w 60 rocznicę bitwy pod Mokrą za ks. Proboszcza Henryka Betki została odprawiona uroczysta Msza św. o pojednanie pomiędzy żołnierzami polskimi i niemieckimi. Mszę św. celebrował arcybiskup Stanisław Nowak przy udziale wysokich władz państwowych i kilku tysięcy wiernych.

       W dniu 1.IX.2002 został poświecony Dzwon Pokoju i Pojednania ufundowany przez weteranów niemieckich walczących w 1939 r. pod Mokrą.

      Kościół w Mokrej zawiera w swoim wnętrzu zabytkowy ołtarz neobarokowy z XIX w. z figurami św. Apostołów Macieja i Jakuba Młodszego. Wokół kościoła rosną ponad trzystuletnie lipy i dęby.

 
««  start « poprz. 1 2 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 10 - 11 z 11