WIELKI POST

sobota, 10-02-2024

WIELKI POST

ŚrodĄ Popielcową 14 lutego rozpoczynamy okres Wielkiego Postu. Tego dnia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły. Liturgia tego dnia ma wymiar pokutny.
W trakcie Mszy Świętej kapłan dokonuje posypania głów popiołem. Popiół jest przygotowywany z gałązek palm lub innych drzew poświęconych w poprzednim roku podczas Niedzieli Palmowej. Akt ten symbolizuje ułomność i przemijalność człowieka, jest znakiem żałoby i pokuty. Kapłan kieruje do nas wówczas następujące słowa: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” lub też „Pamiętaj, prochem jesteś i w proch się obrócisz”.
Środa Popielcowa rozpoczyna okres 40-dniowego przygotowania do największej chrześcijańskiej uroczystości – Świąt Paschalnych. Wielki Post trwa do początku liturgii Mszy Wieczerzy Pańskiej sprawowanej w Wielki Czwartek.
Msze św. sprawowane są o godz. 9.30 i 17.00